Rozwód z kobiecej perspektywy – cz. 1

 

Na blogu naszej kancelarii pojawił się już krótki wpis na temat rozwodu z perspektywy męskiej, teraz dla równowagi pora podzielić się kilkoma spostrzeżeniami i radami dotyczącymi rozwodu z perspektywy kobiet, dla których rozwód stanowi bardzo często większe wyzwanie niż dla mężczyzn.

 

W 1967 r. psychiatrzy Thomas Holmes i Richard Rahe podjęli się badań nad wpływem stresu na stan zdrowia człowieka. W wyniku swojej pracy opracowali tzw. skalę stresu, na której wskazano najwięcej typowych zdarzeń w życiu ludzi i przy pomocy systemu punktowego określono poziom stresu przez nie generowanego (1-100 pkt). Pierwsze pięć pozycji na skali przedstawia się następująco:

 

  1. Śmierć małżonka – 100 pkt (najbardziej stresujące wydarzenie w życiu człowieka),
  2. Rozwód – 73 pkt,
  3. Separacja – 65 pkt,
  4. Pozbawienie wolności (więzienie) – 63 pkt,
  5. Śmierć bliskiego członka rodziny – 63 pkt.

 

Jak widać na powyższej skali, rozwód jest jednym z najcięższych przeżyć, jakim może być poddany człowiek – nawet trudniejszym dla naszej psychiki niż pozbawienie wolności. Jest to zrozumiałe, wiąże się on bowiem z całkowitym przeorganizowaniem życia, nowymi lękami, obawami, wyzwaniami, choć nierzadko również  szansami, w tym szansą wyjścia z destrukcyjnej i sztucznie podtrzymywanej  relacji.

 

Patrząc na najbardziej typowe przypadki rozpadów małżeństw można pokusić się o stwierdzenie, że rozwód stanowić może dla kobiet większe obciążenie niż dla mężczyzn. Twierdzenie to znajduje z resztą oparcie w badaniach naukowych prowadzonych, w różnych państwach kręgu cywilizacji zachodniej, które potwierdzają tę prawidłowość.

Ogólnie rzecz ujmując w porównaniu do mężczyzn, dla kobiet rozwód może oznaczać nieproporcjonalnie większą obniżkę jakości życia, w tym ograniczenie możliwości majątkowych, zawodowych i osobistych. Statystycznie w trakcie rozpadu związku kobiety częściej przejmują większą odpowiedzialność za wspólne dzieci. W praktyce stanowić to może większe obciążenie finansowe, fizyczne i emocjonalne.  Troska o przyszłość dzieci i perspektywa braku wsparcia ze strony partnera w okresie rozwodu i po nim stanowić może tym większe źródło stresu i zagubienia, a osobie postawionej w takiej sytuacji należna jest pomoc, w tym wsparcie na gruncie prawno- procesowym.

Kobiety dużo częściej również zmagają się ze zjawiskami, które w większości spraw są mężczyznom obce. Jako przykłady można wskazać np. przemoc domową lub kłopoty partnera z alkoholem.

 

Powyższe okoliczności powodują, iż organizacja życia  „na nowo” w trakcie rozwodu bywa dużo trudniejsza dla kobiet, a równowaga po tych przejściach przyjść może wiele lat po chwili faktycznego rozpadu bliskich relacji z małżonkiem. Dlatego bardzo ważne jest, żeby rozwód zakończył się możliwie gładko i szybko, na warunkach, które będą rekompensować powyższe problemy i pomogą na tyle, na ile to możliwe ułatwić  proces przejścia do porozwodowej rzeczywistości.

Takiej osobie, która mierzy się z wyzwaniami związanymi z rozwodem wypada przekazać kilka wskazówek. Zgodnie z polskim prawem celem postępowania rozwodowego jest przede wszystkim ochrona dzieci i zabezpieczenie ich interesów, a każda decyzja podejmowana przez sąd powinna brać pod uwagę ich dobro – natomiast z uwagi na fakt, że dzieci zazwyczaj pozostają przy matce – ich dobro jest bardzo często zbieżne z dobrem oraz dobrostanem matki. Mając to na uwadze, po pierwsze należy:

 

–           zadbać o bezpieczeństwo rodziny (jeżeli jest taka potrzeba, to doprowadzenie do opuszczenia przez agresywnego partnera lokalu),

–           zabezpieczyć alimenty na dzieci na poziomie pozwalającym im na utrzymanie obecnego standardu życia, umożliwienie dalszego rozwoju edukacyjnego, osobistego, sportowego i zadbanie, żeby były płacone nie tylko po wyroku rozwodowym, ale również w trakcie postępowania rozwodowego,

–           zadbać o alimenty na rzecz kobiety,

–           uregulować kwestię władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi w taki sposób, żeby ojciec dzieci uczestniczył w wychowaniu i kontaktach z dziećmi, o ile sytuacja pozwala na takie rozwiązanie,

–           zabezpieczyć interesy  związane z majątkiem małżonków w taki sposób aby istniała możliwość sprawiedliwego korzystania z efektów wspólnej pracy i aby zabezpieczyć dobro wspólnych dzieci.

 

Zabezpieczenie wszystkich wskazanych powyżej interesów osoby mierzącej się z rozwodem wymaga przemyślanej strategii i starannego planowania. Przygotowanie do rozwodu może wymagać dłuższego okresu czasu. Zbieranie potrzebnych materiałów, które w sądzie uzasadnią potrzeby małżonków i dzieci po rozwodzie powinno się rozpocząć – najlepiej jeszcze przed samym procesem. Dla przykładu – wykazanie przed sądem dotychczasowych kosztów życia dzieci, odpowiadających ich uzasadnionym potrzebom, wymaga dłuższego zbierania materiału i nie powinno odbyć się z dnia na dzień. Oczywiście zdarzają się również sytuacje nagłe, konieczności odpowiedzi na niespodziewany pozew rozwodowy małżonka, który z nieznanych małżonce wcześniej powodów zmierza do zakończenia dotychczasowej relacji powodując załamanie wszystkich dotychczasowych podstaw wspólnego życia. Taki obrót spraw również wymaga odpowiednio przemyślanej strategii, w tym dotyczącej odpowiedzi kierowanej do sądu i zgłaszanych dowodów.

 

Otrzymanie korzystnego wyroku rozwodowego to tylko pierwszy krok na drodze do ułożenia sobie życia na nowo. Równie ważne jest doprowadzenie do tego, żeby były małżonek się do niego zastosował i realizował wszystkie jego punkty. Oczywiście najlepiej gdy nie wymaga to stosowania środków przymusu, jednak w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z narastającym zjawiskiem osób nie wykonujących orzeczeń rozwodowych – przed wszystkim w zakresie alimentacji oraz braku realizacji kontaktów lub naruszania ich warunków.

 

W takich sytuacjach nasza kancelaria korzysta z szerokiego wachlarza możliwości prawnych służących realizacji uprawnień małżonków i ich dzieci potrzebujących odpowiedniego zabezpieczenia ich interesów, co obejmować może kwestie od egzekucji komorniczej po reprezentację w sprawach karnych przeciwko osobom nierealizującym wyroków.

 

W razie pytań lub potrzeby reprezentacji przed Sądem zapraszamy do kontaktu z kancelarią – www.kancelaria-kl.pl